Technologia w sporcie

Technologia w sporcie

Technologia w sporcie

Czy przyszłość sportu już nadeszła? Najnowsze technologie, ułatwiają pracę sportowców, wprowadzają nowe możliwości dla kibiców oraz rozwijają sport wśród amatorów.

Monitorowanie treningu w smartfonie

Zacznijmy od treningów rekreacyjnych i amatorskich. Praktycznie każdy z nas posiada smartfon i nosi go przez cały dzień przy sobie. Więc dlaczego nie zabrać go na trening? Umożliwi nam to monitorowanie naszej aktywności poprzez pomiar odległości, tempa, czasu a kiedy nasze urządzenie rozbudujemy o pulsometr bądź opaskę sportową, monitorować będziemy również tętno. Dzięki temu nasze treningi będziemy mogli analizować dokładniej oraz bardziej efektywniej. Najpopularniejsze aplikacje do śledzenia aktywności posiadają również opcję planowania treningów oraz możliwość motywowania się nawzajem przez znajomych.

Technologie jednak nie wspierają tylko amatorów, profesjonalni sportowcy również korzystają z nich na co dzień w trakcie treningów ale również przy okazji rywalizacji z innymi. W trakcie treningów technologia umożliwia pomiary wszystkich parametrów życiowych, co pozwala przeprowadzić pełną diagnostykę organizmu danego zawodnika.

Technologie wspierające sędziów: Goal Lina, VAR, Hawk-Eye.

Natomiast w trakcie rywalizacji, podczas zaciętej walki, kiedy emocje sięgają zenitu, mogą umknąć nam pewne szczegóły, które są niezwykle ważne z punktu widzenia sprawiedliwej rozgrywki. Tu z pomocą przychodzą technologie takie jak: Goal Line (sprawdzająca, czy piłka przekroczyła linię bramkową), Hawk-Eye „sokole-oko” (monitorująca wszelkie zetknięcia piłki z kortem lub boiskiem) i w końcu VAR (czyli system kamer obejmujących każdą część boiska, który obsługiwany przez wyznaczony zespół sędziowski jest w stanie cofnąć się do danego momentu w trakcie spotkania i przeanalizować na spokojnie całą sytuację z dowolnego ujęcia ).

Sport dla kibiców - transmisje online dla każdego

Przejdźmy teraz do technologii, bez których sport nie byłby tak popularny a mianowicie do transmisji live. Czym byłby sport bez kibiców? A im więcej kibiców tym więcej motywacji do osiągania coraz to nowszych celów przez zawodowców. Transmisje live z wydarzeń sportowych biją wszelkie rekordy oglądalności na świecie. Podczas najważniejszych wydarzeń, przed ekranami zasiadają całe rodziny, grupy znajomych chcących podziwiać swoich ulubieńców. W obecnych czasach sport oglądać możemy na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Wiadomo, że oglądanie transmisji live nie równa się z emocjami jakie odczuwamy będąc kilka metrów od boiska. Natomiast w obecnych czasach jest to o wiele bezpieczniejsza forma oraz w wielu przypadkach jedyna możliwość na obejrzenie chociażby meczu, który rozgrywany jest przy pustych trybunach.

Internet daje nam jeszcze możliwość typowania wyników rozgrywek bez wychodzenia z domu. Wiadomo, że samo oglądanie daje wiele emocji, ale jeszcze więcej, kiedy sami możemy coś na tym zyskać. Bo wyobraźmy sobie, czy może być coś lepszego, niż wygrana ulubionego zespołu oraz trafnie obstawiony przez nas wynik danego spotkania. I to wszystko możemy zrobić bez wychodzenia z domu za pomocą naszego smartfona lub laptopa.

Podsumowanie

Podsumowując, przyszłość sportu zdecydowanie już nadeszła a wraz z nią możliwości monitorowania aktywności, prowadzenie wszelkich potrzebnych pomiarów oraz najważniejsza kwestia, cały sport i wszystkie rozgrywki dostępne z naszego domu, co „uratowało” sport w obecnych czasach. Z pewnością, gdyby nie technologia sport nie byłby tak popularny jak jest teraz.